Jak vybrat kvalitní postel
Spěte tak, aby jste se již neprobouzeli unavení. Odpočívejte jako v oblacích.
Víte, že v posteli strávíte jednu třetinu svého života? A proto by jste si měli vybrat kvalitní postel pro komfortní odpočinek, ve které se Vám bude spát jako v bavlnce.
Rozměry postele
Za prvé se podíváme na správné rozměry. Optimální vnitřní šířka postele (matrace) je někde mezi 80 až 100 cm. U dvoulůžek je to potom 160 - 180 cm.
Délka postele by měla býto 15 až 20 cm větší než je Vaše výška to znamená, že Vaše výška + 15 až 20 cm = vhodná délka postele.
Standardně se jednolůžka vyrábí v rozměrech 90 x 200 cm, dvoulůžka potom v rozměrech 140 x 200 cm, 160 x 200 cm nebo 180 x 200 cm.
Výška i s matrací by se měla pohybovat někde mezi 45 - 50 cm. U dětí je lepší volit nižší provedení (děti totiž často padají z postele) s výškou 40 - 45 cm, případně jim pořídit postel s bočnicí. Pro seniory je zase vhodnější volit vyšší provedení s výškou 50-65 cm (starším lidem se bude lépe vstávat).
Materiál postele
Za druhé by jste se měli zaměřit na materiál. Postele se nejčastěji vyrábí ze tří typů materiálů (kov, lamino, masivní dřevo).
Kovové postele jsou dražší oproti postelím z masivního dřeva nebo lamina, navíc do mnoha interiérů nezapadají nebo neladí s ostatním nábytkem. Kov je také studený a neosobní.
Postele z lamina jsou nejlevnější variantou, ale pokud nejsou z kvalitního nejlépe zdvojeného lamina, mohou se z nich také uvolňovat zdraví škodlivé látky.
Postel z masivního dřeva je ta nejlepší volba. Kromě toho, že oproti kovovým a laminátovým postelí se z ní neuvolňují zdraví škodlivé látky, tak Vám také provoní ložnici vůní pryskyřice. Na výrobu se standardně používá borovicové, bukové nebo dubové dřevo. Masivní dřevo má také největší životnost a je velmi tvrdé a odolné. Postele z borovicového dřeva jsou o něco levnější než ty z bukového nebo dubového, ale dubové dřevo je z nich nejtvrdší a nejodolnější. Bukové dřevo oproti borovicovému neobsahuje tolik pryskyřice, suků a jiných vad dřeva a proto má o něco větší nosnost.
Povrchová úprava postele
A za třetí je potřeba se podívat i na povrchovou úpravu. Standardně se používají 3 druhy povrchové úpravy - lak, olej, vosk.
Lakem se míní povrchová vrstva, která se nanáší na dřevo jako ochrana před působením vnějších vlivů, kterými jsou například vlhkost či mechanické poškození. Lak může být na třech různých bázích a to na bázi syntézy, nitra (nitrocelulózy) a vody.
Nejlepší volbou na postel je lak ředitelný vodou. Tento lak totiž nezapáchá jako syntetické laky nebo nitro laky. Kromě toho, že má nejvyšší barevnou stálost je také zdravotně nezávatdný.
Další možností povrchové úpravy je voskování. Vosk zachovává přirozený vzhled a strukturu dřeva a dřevu dodává jemný povrch. Oproti laku však není tak odolný proti mechanickému poškození a vlhkosti a vyžaduje také pravidelné přetírání voskem.
Poslední možností povrchové úpravy je olejování. Olejování je nanášení vrstev přírodních olejů na dřevěný povrch. Tyto vrstvy mají za úkol ochránit dřevo před opotřebením a mechanickým poškozením. Oproti vosku poskytuje lepší ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškození a jeho vlastnosti jsou téměř srovnatelné s lakem. Na rozdíl od vosku také nevyžaduje žádnou speciální údržbu.
Tak a nyní už víte na co si dávat pozor při výběru postele. Pokud si chcete vybrat matraci doporučujeme Vám článek Jak si vybrat matraci.